Postní meditace

18.02.2022

Každý čtvrtek od 3. března do 7. dubna od 19.00 (osobně i online)

Silnými slovy slabomyslní
vnucují své, a s hrdostí.
V řeči vždy mysl smyslní.
Lže, kdo ticha se nezhostí.

Zdeněk Hron, Škvírou v žaluzii


Srdečně zveme všechny, kteří chtějí prožít postní období více v tichu a meditativně.

Inspiraci budeme čerpat z mnišské tradice, z jejího přístupu a technik, ale i z poezie.

  • Co to obnáší? Budeme se setkávat každý čtvrtek od 19.00 (osobně v zázemí kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech nebo online na Zoom), abychom hovořili o meditaci a kontemplativní modlitbě a sdíleli své zkušenosti. Součástí bude i uvedení do meditace (lectio divina) a kontemplativní modlitby. Nabídneme i několik doporučení, aby si každý mohl připravit svůj osobní program, který bude vyhovovat jeho konkrétní situaci. Součástí bude i možnost osobních rozhovorů.
  • Jak se mám přihlásit? Není potřeba žádná registrace, stačí se prostě zúčastnit setkání v uvedených termínech (osobně nebo přes Zoom).
  • Jsou tyto meditace jen pro křesťany? Ne. Postní meditace jsou pro všechny, kteří touží po sebepoznání, svobodě a vnitřním štěstí. A taková touha po dokonalém štěstí a naplněném životě je společná všem lidem (jak dobře věděl např. Tomáš Akvinský).
  • Zajímá mne to, ale myslím, že to nezvládnu. Má cenu vůbec začínat? Je třeba začít s odhodláním a beze strachu ze selhání. Opravdový duchovní život se neobejde bez chyb a selhání. Postní meditace nejsou pro dokonalé, ale právě pro ty selhávající (a to jsme všichni). Duchovní růst bez selhávání není možný. Nebojte se!
  • Nevím, jestli budu mít dost času. Co s tím? Každý si připraví osobní plán odpovídající jeho konkrétní situaci. Napište nebo zavolejte a můžeme to probrat konkrétně.
  • Nemohu se pravidelně osobně účastnit setkání (nejsem z Prahy atd.). Co s tím? Osobní účast je sice nejlepší, ale každé setkání bude i virtuálně na Zoom. Pokud jen trochu můžete, přijďte alespoň občas.
  • Mám ještě další otázky a nejasnosti. Co mám dělat? Napište (kontemplacevkrypte@gmail.com ) nebo zavolejte (602 133 396).

ZOOM (stejný jako pro seminář o kontemplativním životě):

https://us02web.zoom.us/j/89989732540?pwd=aXhnTnFGRXFoaTVDczNjeFFKeWpTQT09
Meeting ID: 899 8973 2540
Passcode: 99